• Головна
  • Енергетичні кооперативи: європейські приклади та ідеї для українських громад
11:00, 17 грудня 2021 р.

Енергетичні кооперативи: європейські приклади та ідеї для українських громад

Енергетичні кооперативи: європейські приклади та ідеї для українських громад

Реформа децентралізації дозволила українським громадам отримати нові можливості розвитку. Одним із перспективних напрямків є створення енергетичних кооперативів. Це інструмент, що дозволяє інвестувати в енергоефективність і відновлювані джерела енергії та отримувати з цього прибуток.

Енергетичні кооперативи уже давно працюють закордоном: зокрема, у Німеччині загальна кількість енергетичних кооперативів сягає 5 600. Згідно з даними за 2018 рік, до них входить 180 тисяч жителів Німеччини. В Україні ж діє кілька енергетичних кооперативів – “Сонячне місто” у місті Славутич Київської області , “Solar Cloud” у Тернопільській області, «Вогник» у м.Лисичанськ Луганської області.

Німецький кооператив “WeChange” допомагає втілювати ініціативи та розвивати організації, зокрема реалізовувати ідеї енергетичних кооперативів. У рамках проєкту “CivilSocietyEnergy 2021” WeChange організував два заходи для представників Польщі, Німеччини та України, яких цікавлять енергетичні кооперативи. У Берліні учасники дізнавалися більше про те, як створити енергетичний кооператив та ознайомилися із економічними моделями організаційних структур. Під час другої частини проєкту – хакатону у Чернігові – учасники презентували напрацьовані бізнес-моделі. Після завершення хакатону представники українських муніципалітетів отримали матеріальне заохочення для роботи над створення енергетичних кооперативів.

У серпні 2021 року у м.Краматорськ ГО «Правополіс» (Безпечний хаб "ПравоPolice") у співпраці з ГО Екодія та Коаліція "Енергетичний перехід" за підтримки Heinrich-Böll-Stiftung Ukraine, Бюро Київ-Україна та Лабораторії з інноваційного розвитку UNDP Ukraine / ПРООН в Україні проводило хакатон по справедливій трансформаціі вугільних територій, на якому Енергетичний виробничий кооператив «Вогник» зайняв призове місто.

робоча група Енергетичного кооперативу «Вогник» на хакатоні

Енергетичні кооперативи – стимул для розвитку муніципалітетів?

Досвід європейських країн показує, що енергетичні кооперативи можуть стати рушійною силою переходу муніципалітетів на відновлювані джерела енергії. До прикладу, в Іспанії, коли люди хочуть встановити сонячні панелі на своїх будинках, іспанський кооператив “Som Energia” заохочує їх створити локальний кооператив, щоб потім купувати електроенергію оптом. Як стверджує The Guardians, це не тільки дешевше, але й створює таку собі енергетичну спільноту, що сприяє поширенню ідеї про можливу самодостатність громад.

Кооператив “Som Energia” (We Are Energy) заснували в Жироні на північному сході Іспанії в 2010 році. Це найстаріший енергетичний кооператив в Європі, що налічує близько 70 000 членів. Президент кооперативу “Som Energia” Альберт Банал-Естанол говорить, що він діє як парасолька для невеликих кооперативів по всій країні. Його члени сплачують вступний внесок у розмірі 100 євро, який пізніше відшкодовується.

Українські приклади

Енергетичні кооперативи можуть стати стимулом для розвитку місцевої економіки. До прикладу, створюючи у громаді виробництво пелетів чи брикетів для опалення комунальних будівель, кошти за купівлю сировини отримуватимуть місцеві фермери чи підприємці. Ба більше, скоротиться витік грошей з громади, які сплачують за газ, а у громаді будуть створені нові робочі місця, наповнюватиметься місцевий бюджет. Таким чином, унаслідок діяльності енергетичних кооперативів можуть вигравати всі у громаді, але не постачальники-монополісти.

Кооператив “Сонячне місто”, який створили м.Славутич (Київська обл.) у вересні 2018 року, дозволяє його членам заробляти на виробництві електроенергії з відновлюваних джерел: електроенергію продають за “зеленим тарифом” та отримують дохід. Сонячні станції розміщені на трьох дахах муніципальних будівель у Славутичі. Один із співзасновників, Віктор Хоменко розповідає,що кооператив орендує дахи на пільгових умовах до 2049 року в комунального підприємства “Агенції регіонального розвитку”.

Спершу розповіли про нашу концепцію представникам міської ради, домовилися про реалізацію ідеї, отримали технічні умови. Орендували у міста дах, розробили детальну проєктно-кошторисну документацію. На основі цього розробили бізнес-модель з конкретними результатами. У 2019 році був дуже привабливий коефіцієнт “зеленого тарифу” для дахових станції – 16,5 євроцентів/кВт-год (для порівняння: із першого січня 2020 року – 10,5 євроцента/кВт-год – прим.ред.). За п’ять років ми повністю можемо окупити цей проєкт, – розповідає Віктор Хоменко.

Загальна потужність сонячної електростанції на трьох будинках сягає 200 КВт: 48 КВт, 48 КВт та 144 КВт відповідно. За два роки кооператив згенерував 455 тисяч кВт-годин енергії. За словами Віктора Хоменка, цього досить, щоб забезпечувати електроенергією 100 приватних будинків протягом року.

Допомогли реалізувати ідею створення енергетичного кооперативу “перші ластівки” – вкладники, завдяки яким у засновників Андрія Зінченка, Костянтина Чернишова та Віктора Хоменка за три тижні з’явився перший мільйон гривень.

На основі цього ми розпочали інформаційну кампанію: для інвесторів додатковий дохід може бути пасивним. Насправді, більше було активістів, знайомих, друзів, тих, хто зацікавлені у темі і довіряв нашій організації, місту Славутичу. Ми не очікували, що зможемо реалізувати цю ідею настільки швидко. Але у процесі зрозуміли, що немає нічого неможливого для тих, хто діє, – ділиться досвідом Віктор Хоменко.

Наразі кооператив “Сонячне місто” налічує 97 вкладників, які водночас є членами кооперативу. Кожен член кооперативу має 1 голос для голосування під час ухвалення будь-яких рішень незалежно від кількості паїв. Прибутки від діяльності кооперативу розподіляють пропорційно до кількості паїв щорічно. Один пай складавсуму еквівалентну 500 доларів. Серед вкладників кооперативу і міський голова Славутича Юрій Фомічов.

Сонячна електростанція на даху комунального закладу Славутича

У 2018 році громадська організація “Екоклуб” проводила навчання для зацікавлених у створенні енергетичних кооперативів. Зацікавлені представники громад отримали можливість стати учасниками інформаційного туру в Чехії та Словаччині, щоб познайомитися з успішними практиками.

Брикети виробництва “Логістичного центру біомаси” у Словаччині

Брикети виробництва “Логістичного центру біомаси” у Словаччині

За результатами проєкту Екоклуб спільно з Берездівською громадою створили енергетичний кооператив з виготовлення паливних солом’яних брикетів. Така потреба була зумовлена тим, що восени на полях у громаді залишалася та кількість соломи, яку можна використати для опалення шкіл, котли в яких працюють на твердому паливі.Перед створенням кооперативу ініціатори провели переговори з місцевими фермерськими господарствами та домовилися щодо закупівлі залишків соломи. Ці ж фермери мали намір стати членами кооперативу.

В Європі під час інформаційного туру ми побачили, що солома має енергетичну цінність. Вирішили, що це може бути успішною практикою, запровадженою в Україні. Один із учасників проєкту Максим Ткачук розповів, що на полях у громаді залишається солома, тож купувати чи забирати залишки для нас не було б проблемою, – розповідає представник Екоклубу та один із співзасновників кооперативу Дмитро Сакалюк.

Відповідно до початкових планів, передбачені стартові вкладення учасників повинні були б окупитися за 5 років.Очікувана прибутковість від кооперативу – від 200 до 300 тисяч гривень за рік. Виплата дивідендів від діяльності кооперативу у Берездові повинна була здійснюватися за такою формулою: 50 % від чистого прибутку розподіляється між учасниками пропорційно до розміру їхніх вкладів, 50 % чистого прибутку інвестується у статутну діяльність кооперативу. Додамо, що перший прибуток вкладники повинні були отримати після завершення повного виробничого року, що охоплює період збору соломи, виготовлення та реалізацію брикетів.

У 2019 році у м.Лисичанськ був стрен Енергетичний виробничий кооператив «Вогник», який об’еднав 12 пайщиків. Базова ідея проекту- ланцюг доданої вартості у деревесному паливі-від виробництва тріски на ділянках автономними дробарками, логістика, виробництво спеціалізованих котлів під тріску, встановлення котлів, сервіс абонентського обслуговування по постачанню палива «до двері», генераціі тепла. Норвезька рада по справах біжинців NRCнадала кооперативу грант на придбання дробарки на тріску, гілкоруба та бенопил. В тому-ж році була отримана перша продукція та встановлені у пайщиків котли типа «Стропува» довготривалого горіння, які показали свою ефективність у роботі з тріскою.Наразі іде процес укрупнення кооперативу та прийом нових пайщиків, готується документація по встановленню котлів по генераціі тепла для бюджетної сфери у Луганскій області.

паливна тріска

Хакатон у Чернігові

Ознайомлені з німецьким досвідом створення кооперативів, представники українських муніципалітетів розробляли бізнес-моделі майбутніх енергетичних кооперативів під час другої частини проєкту – чотириденного хакатону у Чернігові. За результатами хакатону учасники презентували п’ять бізнес-моделей.

– Перша бізнес-модель – інтегрований енергетичний кооператив “Синергія енергії” з різними типами відновлюваних джерел енергії (сонячної та гідроенергетики) у селі Рівець, що на Вінниччині. Авторка ідеї – Вікторія Вострякова. Діяльність кооперативу передбачає виробництво електроенергії для її реалізації за зеленим тарифом, із перспективою забезпечувати власні виробничі потреби та продавати надлишки енергії в мережу.

– Друга бізнес-модель – кооператив “Waste PoWeReDolyna” у селі Долина, що на Прикарпатті. Автор ідеї: Володимир Петрів. Проєкт передбачає виробництво і реалізацію згенерованої теплової і електричної енергії в процесі переробки доочищеного звалищного газу.

Юлія Кочермна, Сергій Гаращук, Ольга Савицька, Дмитро Свіркін, Юлія Гузій, Олена Ангелова.

Юлія Кочермна, Сергій Гаращук, Ольга Савицька, Дмитро Свіркін, Юлія Гузій, Олена Ангелова.

– Третя бізнес-модель – кооператив “Безпечна енергія” в Овручі, що на Житомирщині. Авторка ідеї – Юлія Кочермна. Діяльність кооперативу передбачає виробництво пелетів з соломи для власного використання з подальшим продажем теплової енергії.

– Четверта бізнес-модель – кооператив “Водограй” у місті Пологи, що у Запорізькій області. Автор ідеї – Павло Рябчук. Діяльність кооперативу передбачає генерацію сонячної енергії, яку буде споживати місцеве водопостачальне підприємство задля забезпечення мешканців міста безперебійним водопостачанням за сталими тарифами.


– П’ята бізнес-модель – кооператив “Місце під сонцем” у місті Житомир. Авторка ідеї – Валентина Седляр. Діяльність кооперативу передбачає генерацію електричної енергії (сонячні панелі) для забезпечення потреб КП «Житомирводоканал» електричною енергією з відновлюваних джерел енергії.

Для розроблення бізнес-планів кооперативів учасники об’єдналися у п’ять команд. Перше місце у хакатоні виборола команда Павла Рябчука з ідеєю створення кооперативу “Водограй” у місті Пологи. За словами автора ідеї, комунальне підприємство Міськводоканал є одним із найзбитковіших підприємств у Пологівській міській територіальній громаді. Причина – зношене технічне устаткування та великі витрати на енергоносії. Вартість електроенергії щорічно суттєво зростає, тож у міській раді припускають, що у 2022 році ціна перевищить 7,2 грн/кВт-год. Створення кооперативу «Водограй» допоможе зменшити витрати коштів Міськводоканалу на електроенергію, адже вартість енергії отриманої внаслідок діяльності СЕС буде значно меншою ніж та, яку пропонують на енергетичному ринку.

Як наслідок, тарифи на воду для населення стануть відносно стабільними та доступними. Кошти місцевого бюджету, які витрачали на дотації комунальному підприємству, можна буде використати для інших потреб громади, в тому числі на ремонт або заміну застарілого технічного обладнання Міськводоканалу. Також створення цього кооперативу дасть можливість вкладникам регулярно отримувати кошти як дивіденди, додатковий дохід, – говорить Павло Рябчук.

Екоклуб слідкуватиме за здійсненням ідей енергетичних кооперативів, які презентували учасники п’ятьох команд у Чернігові та за запитом охоче надаватиме менторську підтримку.

Заключення

ЗВЕСТИ ВИТРАТИ НА ОПАЛЕННЯ ДО МІНІМУМУ- МОЖЛИВО!

Отримати справедливу ціну тепла у власній оселі-задача кожного домогосподарства. Створення енергетичного кооператива-робить це можливим, засновником та пайщіком якого можетебути саме Ви. У грудні 2021 та січні 2022 року заплановані виїзні роз'яснювальні сесії у наступні Громади- Лисичанськ, Попасна, Гірське, Новодружеськ, Привілля, Рубіжне, Сватове, Старобільськ, Кремінна та заключний захід-Севєродонецьк.

Мета сессій - вивести діяльність енергетичних кооперативів у практичне русло, створення енергокооперативів у невеликих Громадах.

Деякі приклади можливих сфер діяльності енергокооперативів:

  • виробництво електроенергії із відновлювальних джерел енергії( сонячні панелі,біогаз,газогенераторні станціі,на біопаливі);
  • виробництво тепла та гарячої води;
  • вирощування чи заготівля енергетичної деревесної сировини або агровідходів
  • надання послуг із встановлення тепло-енергетичного обладнання;
  • надання послуг енергоаудиту;
  • надання послуг в сфері енергозбереження та утеплення.

Енергетичний кооператив - це об’єднання фізичних та юридичних осіб, які створили кооператив коштом власних пайових внесків. Вони управляють кооперативом та отримують прибутки від його діяльності.

Заохочуємо прийняти участь у заходах всіх зацікавлених осіб.

Якщо маєте питання або пропозиції щодо співпраці, пишіть нам у коментарях, приватних повідомлення.

Telegram/Вайбер/Телефон: 0504728850

пошта [email protected]

группа в Фейсбуке: https://www.facebook.com/groups/337989753544483

Ми відкриті кожному!

Особлива подяка за можливість донести ідеі кооперативного руху в новій енергетиці ГО Екодія, ГО «Правополіс» (Безпечний хаб "ПравоPolice") м.Краматорськ ,Коаліції "Енергетичний перехід", Heinrich-Böll-Stiftung Ukraine, Бюро Київ-Україна та Лабораторії з інноваційного розвитку UNDP Ukraine / ПРООН в Україні

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...