• Головна
 • Відправка на передову та повістки як покарання - що тут не так і що з цим робити
18:20, 26 серпня 2022 р.

Відправка на передову та повістки як покарання - що тут не так і що з цим робити

Відправка на передову та повістки як покарання - що тут не так і що з цим робити

Протягом останніх кількох місяців у соцмережах та за їх межами українці активно обговорюють тему вручення повісток, мобілізації та відправки на передову в якості покарання за якесь порушення чи злочин. Багато хто висловлюється проти того, щоб захист Держави сприймався як спосіб перевиховання чи виправлення.

Ще з березня 2022 року в українському інформаційному просторі періодично спливає тема роздачі повісток на вулицях і в кафе, а також в якості покарання за порушення. 

Від однієї частини населення можна отримати приблизно такий коментар під новиною, скажімо, про п’яного водія: “на війну таких треба відправляти”. Інші ж кажуть: “Захист Батьківщини - це не виправлення чи перевиховання людини”. 

То що ж тут не так, і чи законно таким чином вручати повістки? Спробуємо проаналізувати на основі офіційних коментарів, які вже давали державні та місцеві посадовці.

Спочатку розберемо перелік питань стосовно мобілізації та повісток, які були актуальними у березні 2022 року, тобто на початку повномасштабної війни. Відповіді на них зібрало НВ на основі коментарів фахівців та компетентних посадовців.

У Закарпатській області обласна державна адміністрація видала розпорядження про обов’язкову постановку на облік усіх чоловіків від 18 до 60 років, які в'їхали на територію області. Зробити це від них вимагається протягом 24 годин. Рішення Закарпатської ОДА - законне?

За словами адвоката, керівника кримінальної практики юридичної компанії «Міллер» Олексія Носова, рішення, що ухвалюють на Закарпатті, — це рішення територіальних одиниць, а не Міністерства оборони. Водночас адвокат підкреслює, адміністрація на місці може ухвалювати такі рішення у межах своєї юрисдикції. Що стосується Закарпаття, голова місцевої ОДА Віктор Микита закликав усіх чоловіків віком від 18 до 60, які приїхали з інших областей як вимушено переміщені особи, не пізніше 24 годин після прибуття на територію Закарпаття з’явитися у центр комплектування і стати на облік.

За словами адвоката Олексія Носова, вимушено переміщені особи, згідно з законодавством, — це люди, які були вимушені покинути свої домівки внаслідок певних подій, зокрема, війни. Водночас юридично підтвердити, що це вимушений крок, а не бажання людини переїхати на якийсь час із певних причин — неможливо. «У нас є ця прогалина в законі, і її можна трактувати як в один, так і в інший бік», — зазначив Олексій Носов.

Мені виписали повістку просто на вулиці, у хостелі чи готелі. Це правомірно?

Речниця поліції області Ганна Дан повідомила, що коли чоловіки від 18 до 60 років перетинають межу області, їх інформують на блокпостах, що вони мають прийти і стати на облік протягом 24 годин. Їх про це інформують також піші патрулі вулицями. 

Начальник пресслужби Закарпатського обласного терцентру Андрій Акімов заявив, що в Закарпатську область приїжджають найбільше людей, тому територіальні центри «мусять виконувати цю роботу».

На думку адвоката Олексія Носова, ситуація не така однозначна, і виписування повісток «на коліні» може трактуватися, як порушенням законодавства.

"У законі про мобілізацію є пряма норма, яка передбачає — повістку про виклик може виписувати тільки керівник територіального центру комплектування, за яким прописана особа. Тобто виписування повісток „на коліні“ юридично можна трактувати як підробку документів. Тому що вони, як правило, уже підписані керівником, проте там немає даних особи"

Що робити, якщо повістку виписали «на коліні»? А що, якщо не прийти до військкомату?

За словами адвоката Олексія Носова, може скластися ситуація, коли повістку виписують на Західній Україні, а людина належить до військкомату в Чернівцях чи Києві. Тоді вона може сказати, що хоче поїхати туди і стати на облік, оскільки там її особова справа.

Адвокат також підкреслив - він не підтримує ухилення від мобілізації.

Носов нагадав, що за це також передбачена відповідальність. Якщо людина не прийде у військкомат після вручення повістки, за це є адміністративний штраф до 3400 гривень. Якщо людина прийшла, пройшла медкомісію, її визнали придатною, і вона потім уже не прийшла з речами на збори — це вже кримінальна відповідальність.

“Навіть якщо повістка виписана незаконно, це юридичний факт. І якщо людина на цей факт не реагує, є ризики, що її дії будуть трактуватись як порушення. Це виключно ризик, а не гарантована ситуація”, - зазначив адвокат.

У мене «білий білет», але повістку все одно виписали. Це законно?

За словами майора Сергія Журавля, зараз категорія людей, які непридатні у зв’язку зі зняттям із військового обліку, у межах мобілізації не призивається.

"Усі решта - у воєнний час можуть бути призвані. Тобто якщо у документі людини написано, що вона обмежено придатна, ми повне право маємо її призивати", - сказав Сергій Журавель. 

Адвокат Олексій Носов це підтверджує. За його словами, зараз, під час воєнного стану, дійсно існує тільки два типи білих білетів — придатний або непридатний.

"Якщо особа була обмежено придатною, то в неї зараз немає обмежень. За законом, її роль буде не на передовій, а у штабі, наприклад. Ці білі білети „обмежено придатний“ зараз не працюють", - зазначив адвокат. 

Він додав, що є випадки, коли«білі білети» людей, узагалі не придатних до призову, у військкоматах просто не сприймають, змушуючи проходити лікарську комісію. «Це зловживання правами. Це треба оскаржувати, звертаючись до поліції і Міноборони», - зазначив Носов.

Після евакуації з гарячої точки у мене немає документів, які би підтвердили мою непридатність. Що робити?

У таких випадках, якщо повістка вже виписана, адвокат Олексій Носов радить йти до керівника центру комплектації, пояснювати ситуацію і просити певний час на збір документів для підтвердження свого статусу. «Є випадки, коли дають до 10 днів. У західних областях працює зараз майже все, навіть центри надання адмінпослуг. За цей час можна відновити документи або якось зібрати їх — самостійно або з юристами», — зазначив Носов.

У мене є документи, які підтверджують мою непридатність, але повістку виписали все одно. Чому?

Центр комплектації міста Хуст Закарпатської області мобілізував усіх працівників виробничого цеху деревообробного заводу ТОВ«Wood international», попри наявність інвалідності і трьох дітей. Цей факт підтвердила НВ власниця підприємства Вікторія Алексович. 

Начальник пресслужби Закарпатського обласного терцентру Андрій Акімов зазначив, що не в курсі цієї ситуації, але прокоментував її так: «Якщо з’ясувалося, що є підстави для непроходження ними військової служби і їх відпустили, — то в чому питання тоді?». 

Він додав, що відповідальність за надання актуальних даних про свій статус несе не військкомат, а кожна людина персонально. 

Майор Сергій Журавель вважає, що люди не обізнані щодо того, що йдучи до військкомату, аби стати на облік, потрібно взяти із собою всі необхідні документи.

Натомість адвокат Олексій Носов стверджує - якщо документи, які доводять статус людини, нею були подані, але її все одно призивають, вона може не приходити до військкомату. Але в такому випадку потрібно бути готовим доводити свій статус документально.

Коментар керівника Слов'янської міської військової адміністрації Вадима Ляха стосовно повісток на ринках і заправках

Під час пресконференції у березні Вадим Лях повідомив, що проблем з набором немає, а стати на захист Батьківщини - наш обов'язок. За словами Ляха, не обов'язково той, хто отримав повістку, відразу йшов на фронт. 

"Те ребята молодые, призывного возраста, которые выехали на западную Украину, получили там повестки и пошли в учебные лагеря...сейчас хотят служить в Славянске, но не имеют этой возможности, потому что в теробороне очередь и желающих служить здесь большое количество", - прокоментував він 26 березня.

У червні тема повісток на вулицях знову стала актуальною

Центр протидії дезінформації при РНБО у червні повідомив, що вручення повістки на вулиці або на блокпосту не суперечить закону, а за неявку до військкомату без поважних причин передбачено адміністративне покарання.

У повістці визначається дата і час прибуття до територіального центру комплектування для проходження військово-лікарської комісії. Вручення повістки не означає мобілізацію. Насамперед виклик до військкомату – для перевірки даних громадянина і визначення його придатності до служби.

Згідно зі статтею 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" «призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов’язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин».

Вручити повістку може як посадова особа територіального центру комплектування, так і представник місцевої влади чи роботодавець. Крім того, роботодавець зобов'язаний вручати повістки працівникам, які ховаються від військкомату.

Повістка має бути вручена особисто в руки військовозобов'язаному. Якщо військовозобов'язаний відмовляється від повістки, складається акт, який вручають йому під підпис.

За неявку до військкомату без поважних причин передбачено адміністративне покарання у вигляді штрафу від 1700 до 3400 грн. За ухилення від призову на військову службу під час мобілізації загрожує кримінальна відповідальність від 3 до 5 років.

Окрім цього, на хвилі обговорення теми повісток рф почала розповсюджувати фейк, що їх видаватимуть через застосунок “Дія”. Проте, глава Мінцифри Михайло Федоров спростував чутки про підготовку такого проєкту.

У липні ця тема теж не втратила актуальність

Роз'яснення щодо мобілізації та видачі повісток надав керівник управління персоналу штабу Командування СВ ЗСУ Роман Горбач:

 • Роздача повісток не означає обов'язковий призов. У 90% випадків вони видаються, щоб уточнити дані призовника.

 • Військові частини комплектуються територіально: якщо в західних регіонах «більше людей» – там більше і повісток.

 • Роздача повісток може відбуватися у будь-якому місці, яке не заборонено законом (за фактом, майже скрізь).

 • Повістку не зобов'язаний вручати військовий комісар, можуть й інші посадовці.

 • Не всіх добровольців мобілізують. Армії потрібні спеціалісти, а не ті, хто хоче, але нічого не вміє.

15 липня стосовно повісток в якості покарання висловився український військовий та ветеран АТО Валерій Маркус:

“Натрапив на огидне відео. В якомусь населеному пункті комендант з озброєними працівниками військкомату заходять в приміщення гральних автоматів і починають виписувати усім повістки. Наскільки я розумію, це не поодинокий випадок виконання працівниками військкомату своїх «функцій».

З цього приводу маю що сказати.

По-перше, я пишаюсь своєю службою, і мене обурює, що мою професію принижують до рівня покарання для якихось хронів. Очевидно, що рівень вимог для вступу на службу сьогодні низький через об’єктивні обставини, але це не значить, що армія має перетворюватись на угрупування алкашів, наркоманів, крадіїв та інших елементів вершин суспільного дна. Такою організацією процесу призову, держава принижує і демотивує бійців, які свідомо пішли на службу жертвуючи своїми інтересами, ба, навіть життям. Військкомати поставили цих людей  в один ряд з тими, кого кинули на службу у вигляді покарання. Це просто принизливо.

По-друге, за такої системи набору рівень якості мобілізованих настільки низький, що від них більше проблем на фронті, ніж користі. Ще не чув від жодного сержанта чи офіцера про задоволеність великою кількістю не вмотивованих та неякісних бійців. З усієї маси, якою військкомати закидують армію, притомних не більше 10-15%. Усе інше – невмотивований натовп, який тільки створює додаткові проблеми і відбирає на себе цінний ресурс часу та зусиль. Це я кажу, як командир.

На додачу, в поточний момент не передбачено ніякої процедури звільнення військовослужбовців за ганебну поведінку. Тобто непоодинокі випадки, коли командир отримує в своє розпорядження відвертий непотріб, який саботує виконання наказів і здатен у будь-який момент перейти у статус дезертирів, залишивши позиції і підставивши інші підрозділи. На жаль, мені доводилося стикатися з подібними ситуаціями особисто, і це коштувало життя моїм друзям.

При цьому всьому, командир нічого не може з ними зробити! Позбутися їх неможливо, застосувати силу – подадуть в суд.

У якості приклада додам, що на цьому етапі війни вже мав два інциденти, коли в Донецькій області два мобілізованих алко-тіла додумались погрожувати мені зброєю. Перший - мобілізований солдат, а другий- мобілізований КАПІТАН. А місяць тому довелося зірвати сержантський погон з п’яного хрона, у якого навіть по опухлому обличчю видно, що він системно прокисає. Там і без медкомісії видно, що людина – алкаш, але військкомат вирішив, мабуть, що обличчя такого вигляду достойне представляти ЗСУ і підходить для виконання бойових завдань.

Реалізація процесу мобілізації у подібному вигляді закладає у наш фундамент бомбу, яка може вибухнути у найкритичніший момент. Якщо підхід не зміниться - проблеми будуть лише множитись.

Слава Україні!”

Також ситуацію з повістками прокоментував Міністр оборони Олексій Резніков під час інтерв'ю для BBC. Його цитату наведемо дослівно:

"В праві є таке поняття як ексцес виконавця. Це як у прислів'ї про дурня, якого примусили богу молитись. У кожного центру комплектації є свій план. Доукомплектування відбувається у будь-якому разі. Не в якихось там величезних масштабах, але ми маємо і загиблих, і поранених. Ми маємо сьогодні підрозділи, які мають відпочити, відновити боєздатність. Відповідно мають завезти свіжі сили. Тому, звісно, певний набір є.

Ви ж чули, є програма від британців: 10 тисяч наших хлопців будуть готувати (до війни - Ред.) в сучасних умовах і так далі. І ми шукаємо, обираємо тих, хто бажає і хто входить в поняття резерву. Тому звісно, повістки все одно по конкретних спеціальностях (вручаються)...

Але що таке повістка? Повістка не означає, що тебе забрали в армію. Це означає: прийди, будь ласка, в центр комплектації. Не стоїш на обліку? Перевірмо. Може, ти якраз потрібен зараз - тоді тебе мають право призвати під час воєнного стану. Або скажуть: "Йди, ти в резерві". Або: "Друже, а чого ти не став на реєстрацію?"

Є обов'язок, згідно із законом, якщо ти поїхав з Києва до Одеси, ти маєш там прийти і стати на облік. Деякі не робили цього. Хтось не знав, а хтось спеціально цього не зробив, щоб його не могли знайти.

Тому йде людина - "Добрий день! От вам повістка. Прийдіть - і далі перевіримо".

Іноді це робиться як покарання за щось - наприклад, порушення швидкісного режиму - я точно проти цього. Я вважаю, що це дурня повна, тому що служити країні й захищати країну - це точно не має бути покаранням"

Війна росії проти України триває, а отже українці продовжують обговорювати призов, повістки, візити в військкомат, підготовку призовників та все, що стосується цих тем. 

Тому на початок серпня в українців кількість питань до військкоматів не зменшилася, а навпаки. У зв’язку з цим сайт 6262.com.ua 5 серпня зібрав відповіді на найпоширеніші питання про призов та військкомати

Не менше потребує роз’яснень і тема військового обліку жінок - це ми також спробували роз’яснити настільки докладно, наскільки це можливо. Тож радимо ознайомитися за посиланням: Військовий облік жінок - все, що треба знати

Отже, врешті решт, сьогодні маємо такі висновки:

 • Повістка - це не покарання і не має таким бути; 

 • Людей без військового досвіду воювати одразу не відправляють;

 • якщо чоловіка, який не має навичок володіння зброєю, мобілізували, але не провели спеціальну підготовку, про це необхідно повідомити в Міноборони України, назвавши ПІБ, номер частини та склад правопорушення;

 • З 1 жовтня на військовий облік почнуть ставати усі жінки - складені переліки професій, яких це стосується;

 • Потреби в тому, щоб мобілізовувати жінок, які стали на військовий облік, зараз немає.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Славянск #новости #Донецкая область #Слов'янськ #новини #Чернівці #Чернівецька область #новини Чернівців #війна в Україні #війна з росією #повістки #призов
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...